Home
Atsargiai - skolos!
Paslaugos
Scenos ir pakylos
Tribūnos
Paviljonai
Aptvėrimai, štatyvai
Biotualetų nuoma
Renginių organizavimas
Renginių aptarnavimas
Fejerverkai, fakelai
Atrakcionų nuoma
Skrydžiai oro balionu
Papuošimai
Lietuvos rekordai
Pramogos
Pramogos
Pramogos
Kur jau tam Cicinui su savo Limuzinu

Muzikanto mirtis nelaukta

"Gorillaz" lenktynės

Adolfo Hitlerio meno? Prašom!

Darbas su klientais

Reklama

  

Kodėl muilas putoja

Iš užsienio spaudos parengė
Eglė Vilpišauskaitė
www.fiesta.lt 2006 04 10
Šaltinis: http://www.lefigaro.fr/

Tenka pripažinti, kad visas reikalas burbuliuke. Tai keisto pasaulio, galinčio išmušti iš vėžių visus, ypač mokslininkus, kertinis akmuo. Fizikos ir chemijos dėsniai, užtikrinantys burbuliuko egzistavimą, suteikia jam unikalias savybes. Todėl, kad burbuliukas įžūliai apgauna žvilgsnį: pavyzdžiui atrodo, kad jis apvalus (tai tikrai taip, kai jis vienas), bet daugumoje atvejų – būtent pūtoje, jis įgauna kubelio formą. Po plona ir gležna išvaizda jis slepia tikrus lobius. Jis vienas taip vadinamos minkštos materijos, tuo pačiu tvirtos ir tekančios, burtininkų, sudarančių pūtą, kuri gali išlaikyti formą erdvėje ir tekėti, kai to prireikia.
Burbuliukas – visų pirmą oras ar bet kokios dujos plonoje membranoje. Jei tai muilo arba skalbimo miltelių pūta, burbuliuko apvalkalas sudarytas iš molekulių, kurios, pažiūrėjus per mikroskopą, panašios į smeigtukus apvaliomis galvutėmis ir ilgais smaigaliais. Galvutę nenumaldomai traukia prie vandens, į kurį ji taip mėgsta pasinerti, o smaigalys nenori jo net paliesti. Vandenyje visų molekulių-smeigtukų galvutės pasineria į vandenį ir prisiglaudžia vienos prie kitų, sudarydamos ploną, lanksčią plėvelę, kuri sugeba užsidaryti ir sulaikyti savyje orą arba kitus kūnus. Muilas labai turtingas tokiomis molekulėmis-smeigtukais, kurias tiesiog traukia prie visko, kas padengta riebalais.
4000 metų senumo receptas. Kas buvo tas pirmas žmogus (greičiausia tai buvo moteris), kuris tikriausia netyčia sumaišė gyvulinius taukus su pelenais ir pastebėjo, kad pridėjus truputi vandens, šis mišinys pradeda putoti ir valyti purvą? Istorija neišsaugojo nei jo vardo, nei tikslios atradimo datos. Žinoma tik, kad šiam receptui daugiau nei 4000 metų. Iš principo būtent jis yra viso, kas dabar vadinama kietu ir skystu muilu, dušo žėlę ir vonios pūtų.
Viena pačių žinomiausių muilo rūšių, taip vadinamas „marselietiškas“ muilas pavadintas taip ne pagal atradimo vietą, o pagal sudėtį. Štai jo sudėtis: soda, alyvuogių aliejus ir lašas citrinų sulčių. Gamybos (saponifikacijos) procese natrio druskų ir aliejaus riebių rūgščių mišinys sudaro molekules-smeigtukus.
Kai muilo gabalą trina drėgnomis rankomis, susidaro emulsija tarp vandens, molekulių-smeigtukų ir...purvo dalelėmis. Molekulėms-smeigtukas tai geidžiamiausias grobis. Jos tuoj pat apsupa tas daleles, paliekant savo galvutes vandenyje. Tokiu būdu susidaro trijų rūšių burbuliukai: „švarūs“ (kurių viduje tik oras), „mažiau švarūs“ (kurių viduje oras ir truputi purvo) ir „purvini“ (kuriose mažai oro ir daug purvo). „Mažiau švarūs“ burbuliukai ne tokie atsparūs kaip „švarūs“, ir gyvena ilgiau, tuomet „purvini“ burbuliukai yra labai maži. Taip esant lygiam mulo kiekiui, švariame vandenyje susidaro tirštesnės pūtos, negu purviname.
Daugiau purvo – mažiau pūtų. Varijuojant muilo sudedamąsias dalis ir jų proporcijas, galima gauti įvairių pūtų kiekius. Muilas, paliekantis daugiau pūtų ant rankų ir kūno, parduodamas geriau, negu tas, kuris putoja mažiau, nors plaunamos jų savybės nuo to nepriklauso. Ir jeigu tirštos pūtos pageidaujamos asmens higienos prekėse, jos visiškai nereikalingos milteliuose skalbimo mašinoms.
Šį efektą galima stebėti kiekvieną kartą prausiantis duše ar naudojame šampūną. Kuo purvinesnis jūsų kūnas, tuo sunkiau gauti tirštas putas. Patarimas mėgėjams: neverta pirkti muilo su specialiais priedais pūtoms sudaryti – užtenka nusiprausti...esant švariam. Ak, tie burbuliukai!

<< atgal


Skaitytojų:  2163

JŪSŲ KOMENTARAS:

Vardas:
El. paštas:
Komentaras:

<< atgal

Naujienos
Baltoji Kalėdų pasaka Žalvario parke

ŠELIONĖS ŽALVARIO PARKE (Tipinis renginio planelis)

ReNovacija

LTeam. Ignalina

SIESTA y FIESTA

Naujienos
Kaimynų balius – Žalvario kulinarinis centras

Sezono uždarymas

Portalų dvikova

Antrasis Žalvario parko pleneras

Žalvario parko žiemos žavesys


Virtualus blusų turgus
Perku: Povandeninį laivą

Parduodu: Parduodu: Naudotus SUMO kostiumus.

Perku: JAV gamybos kilnojamus tualetus

Parduodu: superkame naudotas karšto oro baliono dalys:

Perku: Laivo inkara ir gelbejimo ratus

Perku: Perku dinozaurų kiaušinius

Perku: Medinius margučius

Parduodu: Lietuvos Rekordus

Parduodu: Panoraminius fejerverkus

Nuostabūs vaizdai!

Bonsai - miniatiūriniai medeliai!

Nuostabu!

Virtuali kelionė į Norvegiją.

Virtuali kelionė į vasarą.
Paupio 33A, Vilnius. Tel./faks.: +370 5 2106124.
Mob: +370 687 89836. El.p. info@fiesta.lt