Home
Atsargiai - skolos!
Paslaugos
Scenos ir pakylos
Tribūnos
Paviljonai
Aptvėrimai, štatyvai
Biotualetų nuoma
Renginių organizavimas
Renginių aptarnavimas
Fejerverkai, fakelai
Atrakcionų nuoma
Skrydžiai oro balionu
Papuošimai
Lietuvos rekordai
Pramogos
Pramogos
Pramogos
Kur jau tam Cicinui su savo Limuzinu

Muzikanto mirtis nelaukta

"Gorillaz" lenktynės

Adolfo Hitlerio meno? Prašom!

Darbas su klientais

Reklama

  

Prezervatyvo istorija

Iš užsienio spaudos parengė
Eglė Vilpišauskaitė
www.fiesta.lt 2006 05 30

Šaltinis: http://www.panorama.it


Prezervatyvo istorija nuo lininio maišelio XVI amžiuje iki atsargių Bažnyčios žingsnių link šio prietaiso pripažinimo Etikos klausimas šiuo metu aptariamas Popiežiaus sveikatos rūpybos taryboje. Bet net patys atsargiausi žingsniai link atšaukimo prezervatyvų naudojimo draudimo, šeimose, kuriose vienas sutuoktinių serga AIDS, jau gali tapti posūkiu Vatikano pozicijoje.

Daba visi laukia, ką šiuo klausimu pasakys Popiežius Benediktas XVI. Jeigu jis palaimins apsaugos priemonės naudojimą nors kai kuriais atvejais, gyvybės saugumui, tai taps reikšmingu įvykiu šios individualios profilaktikos priemonės, atsiradusios XVI amžiuje sifilio epidemijos metu, istorijoje.

Prezervatyvą išrado italas anatomas Gabriele Faloppio: gilės formos lininis maišelis, išmirkytas druskose ir žolių antpiluose.

Tais laikais, kaip priemonė prieš „prancūzišką ligą“ dominavo genitalijų sutepimas aliejais bei gyvuliniais taukais. Šios praktikos pagrindas buvo idėja, kad liga prasiskverbia per odos poras, tuo atveju jas reikėjo užtepti aliejumi arba taukais.
Pasitaikydavo, kaip ironizavo XIX amžiuje sifilio gydymo specialistas, kad „tų laikų džentelmenai vaikščiodavo į pasimatymus su auksine a sidabrine dėžute, pripildyta kiaulienos arba kitokiais taukais“.

Jeigu apie senovės kontraceptines priemones iki mūsų išliko mažai informacijos, tai apie prezervatyvus žinių pakanka. Prezervatyvai pasirodė prekyboje 1712 metais Utrechte, konferencijos, skirtos sutarties apie karo dėl Ispanijos paveldo pasirašymui.

Ryšium su daugelio valdininkų bei diplomatų, apsuptų „galantiškų damų“, kilo idėja gaminti intymios higienos priemones iš gyvulinės kilmės plėvių. Šių higienos priemonių naudojimas kontraceptiniais tikslais geriausiose viešnamiuose privedė prie to, kad prezervatyvas tapo neteisėto seksualumo, nuodėmės simboliu.

Prezervatyvus naudojo markizas de Sadas, Kazanova, Džeimsas Bosuelas (XVIII amžiaus anglų rašytojas). Bloga šios profilaktinės priemonės šlovė privedė prie eufemizmų, tokių kaip: „angliškas redingotas“, „prancūziška paslaptis“ atsiradimo. Terminas „prezervatyvas“ atsirado reklamoje, skirtoje jo higieniškoms bei profilaktinėms savybėms: „Patikimų prezervatyvų fabrikas. Galimas eksportas“.

Venecijoje prezervatyvų, „ daiktų iš baltos odos, panašių į pirštines su raišteliais“ platinimas buvo uždraustas dėl būgštavimų, kad nesąžiningi žmonės platins juos tarp merginų, apsaugant jas nuo nėštumo, tokiu būdu pastumiant jas į prostituciją. Prezervatyvus tais laikais naudodavosi nedažnai, daugelis manė, kad tai „voratinklis prieš pavojų ir šarvai nuo malonumo“.

Be to jie buvo brangūs, kadangi jų gamyba buvo labai sudėtinga. Iki gumos vulkanizacijos proceso išradimo 1840 metais, prezervatyvai buvo gaminami iš avies aklosios žarnos.

Gydytojai tais laikais nemanė, kad prezervatyvas gali apsaugoti nuo ligos, bet ši profilaktikos priemonė įteigdavo nepagrįstą pasitikėjimą sekso už pinigus „vartotojams“. Džinas Astrukas, vienas žymių to laiko žmonių, apgailestavo, kad „ištvirkėliai naudoja mažus maišelius, pagamintus iš plonos plėvės“. Didysis Jakobas fon Plenkas rašė, kad egzistavo iliuzija neva „makšties formos kalpokėlio“ naudojimas apsaugo nuo venerinių ligų.

Vėliau, atsiradus kitoms medžiagoms(lateksui) ir labiau tobuloms technologijoms, prezervatyvas tapo labiau patikimas. Bet ši priemonė niekada nebuvo propaguojama kaip apsauga nuo venerinių ligų. Pirmojo pasaulinio karo metu būgštavimai dėl paplitimo uždraustų seksualinių santykių tarp kareivių, privedė prie to, kad pirmenybė buvo teikiama specialiems rinkiniams prieš venerines ligas, kurių sudėtyje buvo ir įžymusis tepalas. Nuodėmingąją priemonę buvo uždrausta minėti net žodynuose ir enciklopedijose: iki 1972 žodis „prezervatyvas“ nebuvo minimas net monumentaliame The Oxford English Dictionary.

<< atgal


Skaitytojų:  3455

Komentarų skaičius: 1

JŪSŲ KOMENTARAS:


Vardas:
El. paštas:
Komentaras:

<< atgal

Naujienos
Baltoji Kalėdų pasaka Žalvario parke

ŠELIONĖS ŽALVARIO PARKE (Tipinis renginio planelis)

ReNovacija

LTeam. Ignalina

SIESTA y FIESTA

Naujienos
Kaimynų balius – Žalvario kulinarinis centras

Sezono uždarymas

Portalų dvikova

Antrasis Žalvario parko pleneras

Žalvario parko žiemos žavesys


Virtualus blusų turgus
Perku: Povandeninį laivą

Parduodu: Parduodu: Naudotus SUMO kostiumus.

Perku: JAV gamybos kilnojamus tualetus

Parduodu: superkame naudotas karšto oro baliono dalys:

Perku: Laivo inkara ir gelbejimo ratus

Perku: Perku dinozaurų kiaušinius

Perku: Medinius margučius

Parduodu: Lietuvos Rekordus

Parduodu: Panoraminius fejerverkus

Nuostabūs vaizdai!

Bonsai - miniatiūriniai medeliai!

Nuostabu!

Virtuali kelionė į Norvegiją.

Virtuali kelionė į vasarą.
Paupio 33A, Vilnius. Tel./faks.: +370 5 2106124.
Mob: +370 687 89836. El.p. info@fiesta.lt