Home
Atsargiai - skolos!
Paslaugos
Scenos ir pakylos
Tribūnos
Paviljonai
Aptvėrimai, štatyvai
Biotualetų nuoma
Renginių organizavimas
Renginių aptarnavimas
Fejerverkai, fakelai
Atrakcionų nuoma
Skrydžiai oro balionu
Papuošimai
Lietuvos rekordai
Pramogos
Pramogos
Pramogos
Kur jau tam Cicinui su savo Limuzinu

Muzikanto mirtis nelaukta

"Gorillaz" lenktynės

Adolfo Hitlerio meno? Prašom!

Darbas su klientais

Reklama

  

Kas sugalvojo sprogdinti bombas minioje?

Аutorius: Aleksejus Michailovskis

Iš užsienio spaudos parengė
Eglė Vilpišauskaitė
www.fiesta.lt 2006 09 29

Šaltinis: http://medportal.ru
Mūsų laikais terorizmas tapo vos ne buitiniu reiškiniu. Kasdien naujienos praneša, kad kur nors ką nors susprogdino. Mes pripratome manyti, kad terorizmas atėjo iš Rytų. Bet dar prieš šimtmetį pačiais baisiausiais teroristais pasaulyje buvo laikomi… rusai.

„ O 1977 metais metro tarp stočių „Izmailovskij park“ ir „Pervomajskaja“ sprogo ketaus antinė su pritaisytu žadintuvu – žuvo 6 žmonės“.

Patį poetiškiausią žodžio „terorizmas“ paaiškinimą XIX amžiaus viduryje davė filologas Vladimiras Dalis. Jo nuomone, terorizmas – tai „bauginimas mirties bausmėmis, nužudymais ir visais siautėjimo siaubais“. Kažkaip poetiškai skamba tie „siautėjimo siaubai“. Tolimas nuo politikos šio rusų kalbos aiškinamojo žodyno autorius gyveno tais laikais, kai teroras Rusijoje tik prasidėjo.
Bet pirmieji teroro aktai pasaulyje buvo įvykdyti daug anksčiau…

Senovės Pasaulio teroristai

Nuostabu, bet pirmieji organizuoti teroristai Žemėje buvo ne arabai, o...žydai.

Kai I mūsų eros amžiuje šiuolaikinio Izraelio teritoriją valdė romėnai, kai kurie vietos gyventojai nutarė pradėti kovą prieš okupantus. Teroro aktų prieš taikius gyventojus jie nevykdydavo, bet žiaurius politinius nužudymus praktikavo.

Vietos gyventojai vadino tokius žmones „sikarijais“. Reikalas tame, kad nužudymams jie naudodavo taip vadinamą siką – trumpą kinžalą, kurį buvo lengva paslėpti apsiausto klostėse, nepastebimai artėjant prie aukos. „Sikarijai“ žudydavo romėnus ir žydų aukštuomenės narius, kurie bendradarbiaudavo su Roma.

XI amžiuje panašiais dalykais pradėjo užsiimti ir arabai. Musulmonų šiitų ismailitų sekta, dar vadinama asainais nužudydavo kitataučius chalifus Sirijoje. Jiems vadovavo „XII amžiaus Usama ben Ladenas“ dydis Kalnų Senuolis Raidas ad-Din as-Sinanas. Buvo manoma, kad valdovai negalėjo pasislėpti nuo jo žiaurių ir nesugaunamų žudikų, kuriuos specialiai išmokydavo žudyti ir svaigindavo narkotikais.

Kaip ir daugelis šiuolaikinių teroristų, jie nebijodavo mirties, jiems ji buvo vartais į Rojų. Ši sekta buvo likviduota tik XIII amžiuje mongolų užkariautojais, sugebėjusiais sugriauti kalnų pilis, kur slapstėsi „teroristai“. Tai buvo lyg totalus „valymas“.

Revoliucijos interesais

Pats žodis „terorizmas“ atsirado Prancūzijos revoliucijos metu, kai 1793-1794 metais Robespjeras paskelbė terorą prieš revoliucijos priešus. Pagrindinė teroro priemonė buvo masiniai vieši ideologinių priešų nužudymai. „Teroras, - sakė Robespjeras, - tai ne kas kitą, kaip teisingumas, kietas adekvatumas, bausmės neišvengiamumas. Tai dorovės įkūnijimas“.
Per labai trumpą laiką nauja valdžia nužudė tūkstančius žmonių. Bet teroro valdžia labai greitai bumerangu smogė savo kūrėjui. „Dorovės įkūnijimas“ jam kainavo galvos giljotinoje.

Nors valstybės teroras – tai ne tas pats, kas terorizmas.

1820-siais metais Italijoje, kuri tada nebuvo nepriklausoma valstybe, vietinė mafija ir vietiniai kovotojai už nepriklausomybę suvienijo savo pastangas. Jie užsiėmė tuo, kad kovojo prieš smulkius monarchinius režimus tikrais teroristiniais metodais: žudydavo kalėjimų prižiūrėtojus, policininkus, stambius valdininkus, užgrobdavo kalėjimus, kad išlaisvinti bendražygius.

Neužilgo idėja žudyti valdžios atstovus buvo perimta ir kitose šalyse. Pavyzdžiui į Prancūzijos karalių Lui Filipą buvo pasikėsinta septynis kartus. Po vieno jų, įvykdyto 1835 metais žuvo 18 ir buvo sužeisti 22 žmonės.

Mes, teroristai, tauta raumeninga…

Bet visi Europos teroristų „žygdarbiai“ blanksta prieš Rusijos teroristų darbus.

Pačios žymiausios teroristės

Anksčiau buvo manoma, kad terorizmas – ne moterų reikalas. Bet po šachidžių su bombomis atsiradimo, daugelis apsigalvojo. Nors ir iki jų buvo keletas drąsių terorisčių. Štai penketas pačių žymiausių.

1. Sofja Perovskaja (1853-1881). Pirma moteris – teroro aktų organizatorė. Gimė turtingoje šeimoje, bet nutraukė santykius su artimaisiais. Asmeniškai dalyvavo trijų pasikėsinimų į carą Aleksandrą II paruošime. Po trečiojo, sėkmingojo pasikėsinimo, buvo areštuota ir nuteista myriop pakariant.

2. Fani Kaplan (1887-1919). Pirma moteris-smogikas, įvykdžiusi pasikėsinimą į valstybės vadovą. Gimė turtingoje šeimoje. Jaunystėje prisijungė prie anarchistų. Daugelį metų praleido kalėjime, kur beveik neteko regėjimo. Įvykdė pasikėsinimą į Vladimirą Leniną, kurio pasėkoje jis buvo sunkiai sužeistas. Kaplan buvo sušaudyta.

3. Ulrikė Mainchof (1934-1976). Gimė Vokietijoje, universiteto profesoriaus šeimoje. Vokietijos „raudonosios armijos“ įkūrėja bei ilgametė vadovė. Šios organizacijos sąskaitoje daugelis bankų apiplėšimų, įkaitų užgrobimų, nužudymų ir JAV karinių bazių Vokietijoje užpuolimų. 1974 metais buvo areštuota ir nuteista ilgą laiką kalėti. 1976 metais nusižudė kalėjime keistomis aplinkybėmis.

4. Pati Herst. Gimė JAV, San-Francisko mieste (1954). 1968 metais Pati Herst buvo pagrobta kairiųjų radikalų grupuotės Symbionese Liberation Army. Pagrobėjai manė pakeisti merginą į sulaikytus grupuotės narius. Bet aktyvaus „smegenų plovimo“ rezultate Herst pakeitė įkaitės statusą į pilnateisės Symbionese Liberation Army narės statusą. Dalyvaujant Pati Herst grupė įvykdė teroro aktų seriją, tame tarpe ir sprogdinimus. 1974 metais FBI identifikavo ir šturmavo grupuotės buveinę. Herst buvo areštuota bei nuteista 7 metams kalėjimo. Išėjusi į laisvę ištekėjo už buvusio policininko, pagimdė du vaikus bei parašė keletą knygų.

5. Šinaz Amuri (arba Vafa Idris) (1980—2002). Palestinos studentė, kuriam laikui tapusi, ko gero žinomiausia šių laikų teroriste, nes buvo pirmoji pasaulyje moteris, tapusi gyva bomba. 2002 sausio 29 mergina susisprogdino Jeruzalėje, nužudydama vieną ir sužeidusi apie 150 žmonių. Irako diktatorius Sadamas Huseinas savo laiku įsakė pastatyti jai paminklą Bagdade.

Gyvybė – centas, bomba – pinigas

XX amžiuje su reikalai su terorizmu visai suprastėjo. Dar iki Antrojo Pasaulinio karo teroro aktų seriją Amerikoje surengė ku-klus-klano atstovai. O jau po karo, kai tapo aišku, kad žmogaus gyvybė valstybėms beveik nieko neverta, prasidėjo visiškai nauja terorizmo banga.

Jeigu anksčiau žudomi buvo valdovai ir ministrai, tai dabar vardan savo politinių tikslų teroristai vis dažniau surengdavo taikių piliečių žudynes. Teroristinius metodus plačiai naudodavo baskai Ispanijoje bei airiai Didžiojoje Britanijoje, norėdami iškovoti nepriklausomybę. 1960-70-aisiais metais Europoje populiarios buvo kairiųjų radikalų grupuotės, kurios teroru kovojo su kapitalizmu marksizmo vardan.

1950-ųjų pabaigoje atsirado ir toks mums pažįstamas arabų terorizmas. Būtent tuo laiku Egipte formuojasi teroristinė organizacija FATH (Nacionalinio Palestinos išlaisvinimo judėjimas), numačiusi savo pagrindiniu tikslu Izraelio valstybės sunaikinimą bei Palestinos valstybės sukūrimą. Būtent jo pasekėjai yra teroristiniai susivienijimai „Hamaz“, „Islamo džihadas“ bei kiti.

Po rugsėjo 11 teroro aktų pasaulis pasikeitė visiems laikams. Daugelis mano, kad būtent nuo to momento prasidėjo tikras nekalendorinis XXI amžius.

Neseniai JAV prezidentas Džordžas Bušas paskelbė, kad pagrindine XXI amžiaus priešprieša Vakarams bus kova su terorizmu. Galima įvairiai vertinti Bušo asmenybę, bet panašu – jis teisus. Ir deja, galima numatyti, kad patys žiauriausi bei didžiausi žmonijos istorijoje teroro aktai dar ateityje.

<< atgal


Skaitytojų:  2716

JŪSŲ KOMENTARAS:

Vardas:
El. paštas:
Komentaras:

<< atgal

Naujienos
Baltoji Kalėdų pasaka Žalvario parke

ŠELIONĖS ŽALVARIO PARKE (Tipinis renginio planelis)

ReNovacija

LTeam. Ignalina

SIESTA y FIESTA

Naujienos
Kaimynų balius – Žalvario kulinarinis centras

Sezono uždarymas

Portalų dvikova

Antrasis Žalvario parko pleneras

Žalvario parko žiemos žavesys


Virtualus blusų turgus
Perku: Povandeninį laivą

Parduodu: Parduodu: Naudotus SUMO kostiumus.

Perku: JAV gamybos kilnojamus tualetus

Parduodu: superkame naudotas karšto oro baliono dalys:

Perku: Laivo inkara ir gelbejimo ratus

Perku: Perku dinozaurų kiaušinius

Perku: Medinius margučius

Parduodu: Lietuvos Rekordus

Parduodu: Panoraminius fejerverkus

Nuostabūs vaizdai!

Bonsai - miniatiūriniai medeliai!

Nuostabu!

Virtuali kelionė į Norvegiją.

Virtuali kelionė į vasarą.
Paupio 33A, Vilnius. Tel./faks.: +370 5 2106124.
Mob: +370 687 89836. El.p. info@fiesta.lt