Home
Atsargiai - skolos!
Paslaugos
Scenos ir pakylos
Tribūnos
Paviljonai
Aptvėrimai, štatyvai
Biotualetų nuoma
Renginių organizavimas
Renginių aptarnavimas
Fejerverkai, fakelai
Atrakcionų nuoma
Skrydžiai oro balionu
Papuošimai
Lietuvos rekordai
Pramogos
Pramogos
Pramogos
Kur jau tam Cicinui su savo Limuzinu

Muzikanto mirtis nelaukta

"Gorillaz" lenktynės

Adolfo Hitlerio meno? Prašom!

Darbas su klientais

Reklama

  

ŽAIBOLAIDŽIO ATSIRADIMAS. PAVOJINGI ŠVIESULIAI

Daugiau kaip prieš kelis tūkstančius metų baltų žiniai, graikų orakulai jau mokėjo sėkmingai gintis nuo žaibų. Jie prie savo šventyklų statydavo aukštus stulpus, apkaltus varinėmis plokštėmis. Taip atsirado pirmieji žaibolaidžiai.

Tačiau ne visada būdavo imtasi apsaugos priemonių ir gamtos stichija tarsi nujausdama smogdavo į tokias vietas. 1769 m. rugpjūčio 18 d. rytą griaustinis trenkė į švento Nazarijaus bokštą Bresčėje. Po šiuo bokštu buvo rūsys, kuriame buvo laikoma 10 30000 kg parako, priklausančio Venecijos respublikai. Šis milžiniškas „užtaisas“ sprogo akimirksniu, sugriaudamas šeštadalį didelio ir gražaus miesto pastatų, likusius namus taip sudrebino, kad pastarieji galėjo bet kurią minutę subyrėti. Griaunamoji perkūno jėga nusinešė trijų tūkstančių žmonių gyvybes.

Mūsų laikais panašios saugyklos patikimai apsaugotos nuo „dangaus strėlių“, tačiau yra begalė kitų greitai sprogstančių objektų. Žaibas pavojingas visiems. Tuo įsitikino tie, kas bandė jį ištirti.1753m. žaibas užmušė profesorių Richmaną, kuris kartu su kolega profesoriumi M. Lomonosovu tyrinėji šį gamtos reiškinį. Šiuo metu mokslininkas yra žinomi lininiai ir kamuoliniai, rečiau pasitaikantys raketiniai bei punktyriniai žaibai – panašūs į švytintį vėrinį. Skirtingai nuo savo giminaičių, kamuolinis žaibas yra begarsis ir iš pirmo žvilgsnio visiškai nepavojingas, tačiau tai tik pirminė nuomonė.

Iš XIX a. žinomas atvejis, kai kamuolinis žaibas pro dūmtraukį pateko į kambarį ir nuriedėjo grindimis tarsi kačiukas susirietęs į šviečiantį kamuolį. Žaibas pririedėjo prie kambario šeimininko kojų lyg norėdamas su juo pažaisti. Kai išsigandęs šeimininkas patraukė kojas, žaibas pakilo prie veido. Žmogui pakreipus galvą, šviečiantis ugnies kamuolys negarsiai šnypšdamas pakilo iki lubų ir pasuko į tą vietą, kur buvo kambaryje stovėjusios geležinės krosnies kamino anga. Ji buvo užklijuota popieriumi, bet žaibas tarsi matė ją. Jis tvarkingai atplėšė popierių ir dingo angoje. Išsprūsdamas iš dūmtraukio elektros kamuolys su trenksmu sprogo. Dūmtraukis sugriuvo, o skeveldros išsibarstė kieme.

Tai tik labai maža dalis iš žinomų žaibų „išdaigų“. Nors dabartinis mokslas jau daug ką gali paaiškinti, tačiau kai kuriais aspektais žaibus, kaip kai kuriuos kitus gamtos reiškinius, vis dar gaubia paslapties šydas.


Parengta pagal E. Mažinto straipsnį „Turkų žemėj žirgas žvengia, lietuvių žemėj kamanos blizga“ žurnale „Žmogus ir visata“ 2007 žiema Nr. 1 (138).

<< atgal


Skaitytojų:  1473

JŪSŲ KOMENTARAS:

Vardas:
El. paštas:
Komentaras:

<< atgal

Naujienos
Baltoji Kalėdų pasaka Žalvario parke

ŠELIONĖS ŽALVARIO PARKE (Tipinis renginio planelis)

ReNovacija

LTeam. Ignalina

SIESTA y FIESTA

Naujienos
Kaimynų balius – Žalvario kulinarinis centras

Sezono uždarymas

Portalų dvikova

Antrasis Žalvario parko pleneras

Žalvario parko žiemos žavesys


Virtualus blusų turgus
Perku: Povandeninį laivą

Parduodu: Parduodu: Naudotus SUMO kostiumus.

Perku: JAV gamybos kilnojamus tualetus

Parduodu: superkame naudotas karšto oro baliono dalys:

Perku: Laivo inkara ir gelbejimo ratus

Perku: Perku dinozaurų kiaušinius

Perku: Medinius margučius

Parduodu: Lietuvos Rekordus

Parduodu: Panoraminius fejerverkus

Nuostabūs vaizdai!

Bonsai - miniatiūriniai medeliai!

Nuostabu!

Virtuali kelionė į Norvegiją.

Virtuali kelionė į vasarą.
Paupio 33A, Vilnius. Tel./faks.: +370 5 2106124.
Mob: +370 687 89836. El.p. info@fiesta.lt