Home
Atsargiai - skolos!
Paslaugos
Scenos ir pakylos
Tribūnos
Paviljonai
Aptvėrimai, štatyvai
Biotualetų nuoma
Renginių organizavimas
Renginių aptarnavimas
Fejerverkai, fakelai
Atrakcionų nuoma
Skrydžiai oro balionu
Papuošimai
Lietuvos rekordai
Pramogos
Pramogos
Pramogos
Kur jau tam Cicinui su savo Limuzinu

Muzikanto mirtis nelaukta

"Gorillaz" lenktynės

Adolfo Hitlerio meno? Prašom!

Darbas su klientais

Reklama

  

20 įdomių faktų apie dydį dailininką ir išradėją Leonardą da Vinčį

Iš užsienio spaudos parengė
Eglė Vilpišauskaitė
www.fiesta.lt 2006 05 22

Šaltinis: NEWSru.com

Garsus italų tapytojas, mokslininkas, inžinierius bei anatomas, vienas žinomiausių Renesanso epochos meno bei mokslo atstovų, Leonardas da Vinčis gimė Ankiano kaimelyje, šalia Vinčio miesto 1452 metais.

Be visam pasauliui žinomų drobių bei skulptūrų, Leonardas po savęs paliko įvairių mokslo sričių rankraščius. Jis užsiiminėjo matematika, hidromechanika, geologija bei fizikos geografija, meteorologija, chemija, astronomija, botanika, o taip pat žmogaus ir gyvūnų anatomija bei fiziologija.

Nepaisant to, kad kai kurie Leonardo šedevrai, pavyzdžiui „Džokonda“, žinomi visiems, galima atskleisti mažai žinomus jo gyvenimo ir kūrybos faktus. Pavyzdžiui, kad Leonardo motina buvo paprasta valstietė, išsilavinimą jis įgijo namie, puikiai grojo lyra, pirmas paaiškino: kodėl dangus mėlynas, o mėnulis toks ryškus, jis buvo ambidekstras ir kentė nuo disleksijos.

1. Leonardas gimė Pjero da Vinčio - turtingo notaro ir žemvaldžio šeimoje, jo motina buvo paprasta valstietė Katerina. Jis įgijo neblogą namų išsilavinimą, nors jam trūko sistemingų užsiėmimų graikų bei lotinų kalbomis.

2. Jis virtuoziškai grojo lyra. Kai Milano teisme buvo nagrinėjama jo byla, Leonardas figūravo joje būtent kaip muzikantas, o ne tapytojas ar išradėjas.

3. Yra pagrindo manyti, kad Leonardas buvo homoseksualas. Kai jis mokėsi Verokijo dirbtuvėse, Jis buvo apkaltintas priekabiavimu prie pozavusio jo darbams berniuko. Teismas jį išteisino.

4. Anot vienos teorijos, Mona Liza šypsosi, dėl savo nėštumo, kuris visiems yra paslaptis.

5. Pagal kitą versiją Džokondą linksmino muzikantai ir klounai, kai ji pozavo dailininkui.

6. Yra dar viena teorija, anot kurios „Mona Liza“ – tai Leonardo autoportretas.

7. Leonardo tikriausia nepaliko ne vieno autoportreto, kurį būtų galima vienareikšmiškai priskirti jam. Mokslininkai suabejojo tuo, kad žymus Leonardo autoportretas (tradiciškai datuojamas 1512 – 1515 metais), vaizduojantis jį senatvėje, yra būtent tas. Manoma, kad tai gali būti viso labo apaštalo galvos „Paskutinėi vakarienei“. Tuo, kad tai dailininko autoportretas, buvo abejojama nuo XIX amžiaus, paskutinis tuo suabejojo profesorius Pietro Morani, vienas didžiausių Leonardo specialistų.

8. Amsterdamo universiteto mokslininkai bei JAV specialistai ištyrę paslaptingą Džokondos šypseną naujos kompiuterinės programos pagalba, iššifravo jos sudėtį: Jų duomenimis joje yra 83% laimės, 9% paniekos, 6% baimės ir 2% pykčio.

9. Bill Geits už 30 milijonų dolerių 1994 metais įsigijo Codex Leicester – leonardo da Vinčio darbų kolekciją. Nuo 2003ji demonstruojama Sietlo (JAV) meno muziejuje.

10. Leonardas mėgo vandenį: jis sukūrė povandeninio nusileidimo instrukcijas, išrado ir aprašė povandeninio nardymo prietaisą, kvėpavimo aparatą povandeniniam plaukiojimui. Visi Leonardo išradimai yra šiuolaikinės nardymo įrangos pagrindas.

11. Leonardas pirmas paaiškino, kodėl dangus mėlynas. Knygoje „Apie tapybą“ jis rašė: „Dangus mėlynas dėl apšviestų oro dalelių tankmės, kuri yra tarp Žemės ir virš jos esančios juodumos“.

12. Mėnulio stebėjimas augančio Pusmėnulio fazėje, pastūmėjo Leonardą į vieną iš svarbių mokslinių atradimų – tyrinėtojas nustatė, kad saulės šviesa atsispindi nuo žemės ir grįžta prie mėnulio antrinio pašvietimo pavidalu.

13. Leonardas buvo ambidekstras – vienodai gerai valdė ir dešinę ir kairę rankas. Jis kentėjo nuo disleksijos (sugebėjimo skaityti sutrikimo) – ši negalia, vadinama „žodiniu aklumu“, siejama su žemu smegenų aktyvumu tam tikroje kairiojo pusrutulio zonoje. Žinoma, kad Leonardas rašė veidrodiniu būdu.

14. Neseniai Luvras išleido 5,5 milijonus dolerių tam, kad perkabinti žinomą menininko šedevrą „Džokondą“ iš bendros į specialiai jai įrengtą salę. „Džokondai“ skyrė du trečdalius Valstybinės salės, kurios bendras plotas 840 kvadratinių metrų. Didžiulę patalpą perstatė kaip galeriją, kurios tolimiausioje sienoje dabar kabo Leonardo šedevras. Trukęs apie keturis metus perplanavimas buvo parengtas pagal Peru architekto Lorenco Piketas projektą.
Spendimas perkelti „Moną Lizą“ į atskirą salę buvo priimtas Luvro administracijos ryšium su tuo, kad ankstesnėje vietoje, kitų italų tapytojų paveikslų apsuptyje, šis šedevras pasimedavo, o lankytojams tekdavo stovėti eilėje, kad pamatyti žymų paveikslą.

15. 2003metų rugpjūtį dydžio Leonardo da Vinčio drobė, kainuojanti 50 milijonų dolerių ‚ „Madona su verpste“ buvo pavogta iš Drumlanring pilies Škotijoje. Šedevras dingo iš vieno turtingiausių Škotijos žemvaldžių, hercogo Baccliu namų. Praėjusių metų lapkritį FTB paviešino 10 garsiausių nusikaltimų meno sferoje, kurių tarpe ir šitas apiplėšimas.

16. Leonardas paliko povandeninio laivo, oro sraigto, tanko, audimo staklių, guolioų bei skraidančių aparatų projektus.

17. 2000 metų gruodyje britų parašiutininkas Adrian Nikolas Pietų Afrikoje nusileido nuo 3 tūkstančių metrų aukščio, pagamintu pagal Leonardo da Vinčio eskizus parašiutu. Apie tai rašoma internetiniame puslapyje Discover.

18. Leonardas pirmas tapytojų, pradėjęs skrosti lavonus, kad suprastų raumenų išsidėstymą bei sandarą.

19. Didelis žodžių žaismo mėgėjas, Leonardas paliko Codex Arundel ilgą sinonimų, vyriško penio pavadinimui.

20. Užsiiminėdamas kanalų statybomis, Leonardas da Vinčis padarė pastebėjimą, kuris įėjo į geologijos mokslą jo vardu, kaip pagrindinis žemės sluoksnių formavimosi laiko nustatymo teorinis principas. Jis priėjo išvadą, kad Žemė daug vyresnė, negu manoma Biblijoje.

<< atgal


Skaitytojų:  5598

<< atgal

Naujienos
Baltoji Kalėdų pasaka Žalvario parke

ŠELIONĖS ŽALVARIO PARKE (Tipinis renginio planelis)

ReNovacija

LTeam. Ignalina

SIESTA y FIESTA

Naujienos
Kaimynų balius – Žalvario kulinarinis centras

Sezono uždarymas

Portalų dvikova

Antrasis Žalvario parko pleneras

Žalvario parko žiemos žavesys


Virtualus blusų turgus
Perku: Povandeninį laivą

Parduodu: Parduodu: Naudotus SUMO kostiumus.

Perku: JAV gamybos kilnojamus tualetus

Parduodu: superkame naudotas karšto oro baliono dalys:

Perku: Laivo inkara ir gelbejimo ratus

Perku: Perku dinozaurų kiaušinius

Perku: Medinius margučius

Parduodu: Lietuvos Rekordus

Parduodu: Panoraminius fejerverkus

Nuostabūs vaizdai!

Bonsai - miniatiūriniai medeliai!

Nuostabu!

Virtuali kelionė į Norvegiją.

Virtuali kelionė į vasarą.
Paupio 33A, Vilnius. Tel./faks.: +370 5 2106124.
Mob: +370 687 89836. El.p. info@fiesta.lt